SPOREL blog

Olimpik Sporcu Beslenmesi ve Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

Sebze ve meyveler mevsiminde en güzel!

Sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzının vaz geçilmez  söylemi SEBZE ve MEYVE tüketimini arttırmak, ancak herhangi bir şeyi yemek için en başta tadını sevmemiz gerekiyor. Yani faydalı diye bir şeyi bir iki defa yiyebiliriz fakat sürekli ve kalıcı olarak beslenmemizin bir parçası olabilmesi için tadını severek ve isteyerek tabağımızda yer alması gerekiyor.

Sebze ve meyveler bulunduğumuz yere yakın ve mevsiminde doğal olarak yetiştiklerinde tam en lezzetli olduğu zamanlarında evimize ulaşmış oluyorlar. Daha uzak yerlerde yetişen sebze ve meyveler genellikle tam olgunlaşmadan toplanmak zorunda oluyorlar. Olgunlaşamadan toplanan sebze ve meyvelerde besin değerleri  kayıpları oluşuyor. Daha sonra da bozulmamaları için soğutulmak, bir yerden bir yere yollanmak ve depolarda bekletilmek zorunda kalıyorlar. Bu aşamalarda da hem besin değerlerinden hem de aroma ve lezzetlerinden kaybediyorlar. Tüm bunlara ek olarak da bazı sebze ve meyvelerin bozulmamaları için UV radyasyonu ve balmumu ile kaplanmaları gibi ekstra yöntemler uygulanıyor.

Sebze ve meyveler mevsimlerinde, yerel ve organik olarak yetiştiklerinde en güzel ve en ucuz diyerek Haziran ayı sebze ve meyvelerini sizinle paylaşıyorum 🙂

haziranda neler yenir

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 08/06/2015 by in Uncategorized.

SPOREL iletişim

0090543 386 6856
%d blogcu bunu beğendi: