SPOREL blog

Olimpik Sporcu Beslenmesi ve Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

HAM BAL. En doğal sporcu besini.

Bal, bal arılarının (Apis mellifera) ürettiği doğal olarak tatlı bir madde ve kullanımı muhtemelen 8.000 yıl öncesine kadar dayanıyor. Kullanımının bu kadar eskilere dayandığını taş devri mağara resimlerinden görebiliyoruz.

Ham balın bilinen ve bilimsel olarak kanıtlanmış onlarca tıbbi faydası var ancak bu yazıda ham balın faydalarına atletik performans kapsamında değineceğim.

HAM BAL NE DEMEKTİR?

HAM OLMAYAN BALLARDAN NE FARKI VARDIR?

Ham balı basitçe balı peteğinden ayırmak ve içerisindeki balmumu ve ölü arıları ekarte etmek için sadece basitçe süzülmüş bal olarak tanımlayabiliriz. Ham bal, balın kovanda bulunduğu duruma en yakın baldır. Piyasada bulunan ve üzerinde ham bal yazmayan ticari ballar, balı soframıza getirebilmek için yukarıda saydıklarımızdan daha fazla işlem görmüş ballardır. Bu işlemlerin arasında pastörize etmek ve basit bir filtre yerine ultra filtrelerden geçirmeyi sayabiliriz. Bu durumda bal içerisinde doğal olarak bulunan polen, enzimler ve antioksidanlar gibi bir çok yararlı besinleri kaybedebilir.

Big swarm bee on tree

Ham balın besin ve biyokimyasal özellikleri onu çok özel bir konuma getiriyor. Sadece tıbbi ve terapötik özelliklerini kullanmak için değil, aynı zamanda doğal bir sporcu besini olarak da kullanmak dünyada giderek daha da önem kazanıyor.

Karbonhidratlar balın en büyük bileşimini oluşturur ( %95 – % 97 ). Glikoz ve fruktoz bal içerisindeki en baskın basit şekerler arasındadır. Diğer şekerler, disakkaritler, trisakkaritler ve oligosakkaritler. balın içerisinde daha küçük miktarlarda bulunabilir. Ham bal ayrıca vitaminler, mineraller, organik asitler, proteinler, amino asitler, antioksidanlar ve enzimler gibi ufak miktarlarda da olsa çok önemli bileşenler içerir.

BALIN ERGOJENİK VE SPORCU GERİ KAZANIM ÖZELLİKLERİ.

Karbonhidratların egzersiz için önemli bir yakıt olduğu biliniyor.
Bir egzersiz seansının özellikle de 60-90 dakika arasında süren bir seansın kaslardaki glikojen depolarının dolu olarak başlatılması halinde o egzersiz seansındaki performansı arrttırdığı bilinmekte. Uzun süreli egzersizler ve takım sporları gibi intermittent egzersizler öncesinde ve sırasında karbonhidrat tüketmenin de performansı arttırdığı bilinen bir gerçek.

Karbonhidratların spor performansını arttırması şu yolla olabilir: dışarıdan takviye edildiğinde endojenik (kas ve karaciğerdeki) glikojen ve kan şekeri üzerinde koruyucu bir etki oluşturabilir.

Amerikan Spor Hekimliği Koleji, egzersiz sırasında karbonhidrat alımı konusunda net önerilere sahiptir ve bunu 30-60 gram / saat olarak belirlemiştir. 60 gram dayanıklılık egzersizi sırasında vücuttaki glikoz oksidasyonunun üst sınırı olarak belirlenmiştir. Ancak,
son araştırmalar karbonhidrat kaynağı olarak sadece glikoz değil de glikoz ve fruktozdan oluşan bir kombinasyon kullanıldığında oksidasyon kapasitesinin %75 veya daha fazla arttırılabileceğini göstermiştir. Bu bağlamda karbonhidrat içeriğinin çoğunu glikoz ve fruktozun oluşturduğu ham bal sporcular için çok iyi bir dışarıdan alınan doğal bir karbonhidrat alternatifi sunabilir. Ham bal bu şekilde hem egzersiz sırasında hem de egzersiz sonrasında kaybedilenleri geri kazanmak, glikojen depolarını doldurmak için kullanılabilir.

HAM BALIN DİĞER FAYDALARI

Ergojenik (performans atttırıcı) etkilerinin yanı sıra ham balın en önemli özelliklerinden bir tanesi de anti-enflamatuar olmasıdır. Ham balın bu özelliği onu bir çok sporcunun egzersiz sonrasında yaşayabileceği bağışıklık sistemi zayıflamasına karşı koyma potansiyeline sahip kılar. Ham bal içerisinde arı poleni, propolis ve bol miktarda doğal antioksidan
(fitokimyasallar, flavonoidler ve askorbik asit) içererek egzersiz sonrası adaptasyon yanıtı yolaklarını bozmadan immunosupresyon üzerinde kontrol sağlayabilir. Bu özellikler ham balı doğal öncelikli beslenmeyi ön planda tutan sporcular için sporcular için önemli bir antioksidan ve fitokimyasal zengin kaynak oluşturur.
Antioksidan ve antienflamatuar özelliklerinin yanı sıra ham balın
aynı zamanda başka önemli tıbbı özellikleri de bulunur. Bunlardan en önemlilerini, anti-diyabetik, solunum, gastrointestinal, kardiyovasküler ve
sinir sistemi koruyucu etkiler olarak sıralayabiliriz. Ek olarak, bağırsak mukozasını onarır ve yeni dokuların oluşmasına destek verir.

Ham bal aynı zamanda çok bilinmese de probiyotik özelliği olan bir besindir. İçeriğinde antik zamanlardan kalan Laktik asit bakterileri ve Bifidobakterler binlerce yıldır insanlar tarafından tüketildikçe gastrointestinal sistemleri içerisinde varlıklarını sürdürmeye ve faydalarını sağlamaya devam etmekte.

Yazıyı sporcuların ham balın bu özelliklerinden faydalanabileceği bir tarifle sonlandıralım 🙂

LİMONLU, HAM BAL SPORCU İÇECEĞİ TARİFİ

İçerik:

3 çorba kaşığı ham bal
¼ çay kaşığı tuz
1 bardak ılık su (40 dereceyi geçmemesi tavsiye edilir)
2 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu
4 bardağa tamamlamak üzere soğuk su

Hazırlanışı:

Ham bal ve tuzu ılık suya koyarak tuz eriyinceye kadar karıştırın. Daha sonra limon suyunu da ekleyerek karışımı 4 su bardağına tamamlayın.

Böylece tıpkı ticari olarak satılan sporcu içecekleri gibi elektrolit ve %5-8 civarında karbonhidrat sağlayan izotonik doğal ve değerli bir içecek oluşturabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 22/10/2020 by in Uncategorized.

SPOREL iletişim

0090543 386 6856
%d blogcu bunu beğendi: