SPOREL blog

Olimpik Sporcu Beslenmesi ve Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

Türkiye’de bir ilk, Olimpik Beslenme, SPOREL Beslenme.

entrance olympic rings

Sporda başarıya ulaşan yolda tüm dünyaca kabul edilen en önemli bileşenlerden birisi de hiç şüphesiz atletlerin NE KADAR, NE ZAMAN ve NE yediğidir! Atletler için beslenmenin önemi aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

  • Antremanlardan optimum adaptasyon sağlamak,
  • Antreman, maç veya yarışlardan sonra kaybedilenleri en kısa sürede geri kazanarak bir sonraki aktiviteye hazır olmak,
  • Yapılan spora uygun vücut kompozisyonu elde etmek ve bunu sağlıklı bir şekilde korumak,
  •  Hastalık ve sakatlıklardan korunmak,
  • Başarılı bir spor hayatının gerektirdiği yüksek performansı sürekli kılmak.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi bu önemli konuda dünyanın farklı ülkelerinde uzmanlaşmış kişilerin yetişmesi için kolları sıvayarak 2 yıllık bir ‘Sporcu Beslenme’ uzmanlığı programı başlatmıştır. Program 2 yıl boyunca internet üzerinden hazırlanarak paylaşılan ve dünyanın tanınmış üniversitelerinde görev yapmakta olan konularında uzman akademik kadro tarafından kaydedilen yüksek kaliteli dersler, hararetli sanal tartışmalar ve yüklü bir okuma listesi ve her yıl sonunda yapılan zorlu sınavlardan oluşmakta. Her yıl 2 kere düzenlenen uluslararası spor ve egzersiz beslenmesi konferansları ile de desteklenmekte (http://www.isenc.org/) . Program performans beslenmesi yanı sıra aktif olarak yaşamanın önemi ve sağlıklı yaşamın gerektirdiği beslenme bilgilerini de içeriyor.

at the entrance

Türkiye’den bu programı başarı ile tamamlayarak Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Lozan’da bulunan o muhteşem merkezinde yapılan diploma törenine katılan ilk kişi benim. 24 Nisan 2015 tarihinde Uluslararası Olimpiyat Merkezin’de bir gurur daha yaşadım! Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Medikal Komisyonu başkanı bir Türk Profesör Dr. Uğur Erdener. Olimpiyat Komitesinin Medikal Komisyonu atletlerin sağlığından sorumlu ve dopinge karşı aktif olarak savaşmakta.

http://www.olympic.org/medical-commission

Profesör Erdener Hacettepe Üniversitesinde göz hastalıkları uzmanı. Aynı zamanda da başarılı bir sporcu. Spora atletizm ile başlayan Erdener dört dönem Okçuluk Federasyonu başkanlığı yapmış bu görevi 23 yıl sürdürmüş, Okçuluk Avrupa Birliği’nin başkanlığını 5 yıl yapmış, 2005 yılında 142 ülkenin üye olduğu Dünya Okçuluk Federasyonu başkanlığına seçilmiş bir isim. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Medikal Komisyonu Başkanlığı bir Türk doktor ve spor adamının günümüzde ulaştığı en üst pozisyonlarından birisi ve çok büyük bir başarı. O gün kendisi ile tanışmaktan büyük onur duydum. Profesör Erdener’in başkanlığı sırasında bir Türk olarak ilk defa IOC, Spor Beslenmesi diplomasını almış olmak beni ayrıca sevindirdi.

ugur erdenay speech 1

Diplomamı kürek branşında olimpiyat altın madalyası alan Dr. Richard Budgett verdi. Dr. Budgett spor dünyasına ve Uluslararası Olimpiyat Komisyonuna hiç yabancı değil ve 2012 Londra Olimpiyatları Medikal Bölümü Başkanı. Diplomamı bir olimpiyat altın madalyası sahibi atletten almak ayrıca gururlandırıcıydı.

diploma in the hand 1

friends 1

all together

İsviçre’nin Lozan kentinde ve rüya güzelliğindeki Leman gölü yanı başında yer alan Olimpiyat Komitesi binası gerçekten çok özel. Diploma töreni sonrası 2014 yılı mezunları olarak bizlere çok şık bir yemek daveti de verildi.

the buffet 

the buffet close up

Bu güzel yemekler ve cennet görünümlü IOC binası ve bahçeleri 2 yıl boyunca sürdürülen zorlu çalışmayı bizlere unutturdu. IOC Komitesi Sporcu Beslenme diploması program direktörleri Profesör Ron Maughan ve Dr. Lars Engebretsen Olimpiyat Komitesinin bu programı ne kadar önemsediğini, sporda beslenmenin dünyada kazandığı önemi ve diploma sahipleri olarak bizlerin Uluslararası Olimpiyat Komitesi çatısı altında önemli görevlere hazır olduğumuzu vurguladılar.

the view to the IOC

the walker women

Dünya’da en fazla tanınan ve en değerli diplomalardan biri kabul edilen IOC Sporcu Beslenmesi diplomasına Türkiye’de sahip olan ilk Sporcu Beslenme uzmanı olmanın heyecanını sizlerle paylaşmak ve IOC binasının ve diploma töreni gününün güzelliklerini sizlerle paylaşmak istedim.

SPOREL BESLENME’nin  ‘kişiye özel’ sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme ve profesyonel sporcu performans beslenmesi bilgilendirmeleri ve eğitimleri hakkında daha fazla bilgiye  www.sporelbeslenme.com  web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Akıllı ve bilinçli seçimlerle dolu, sağlıklı ve bol sporlu günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 27/04/2015 by in Uncategorized and tagged , , , .

SPOREL iletişim

0090543 386 6856
%d blogcu bunu beğendi: