SPOREL blog

Olimpik Sporcu Beslenmesi ve Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

KARPUZ ama neden?

saskin karpuz

Yazın buzzz gibi bir karpuza kim hayır diyebilir ki? Hem de size bahsedeceğim bir sürü faydaları varken 🙂

water melon love

Türkiye tam bir karpuz cenneti. Dünyada karpuz üretme şampiyonu Çin’i ikinci sırada Türkiye takip ediyor. Karpuzun iyice olgunlaşabilmesi için tam 3 ay boyunca güneşle beslenmesi gerekiyor. Türkiye’de yerel ulaşabildiğimiz için karpuz’u taptaze, lezzetli ve besin değeri yüksek bir yaz meyvesi olarak tüketebiliyoruz.

eating-watermelon

 

Karpuz en fazla su içeren meyvelerin başında geliyor, %92’si su. Sıcak yaz aylarında özellikle de spor yapılıyorsa doğal susuzluk giderici olarak karpuz ideal bir meyve. İçerisinde ayrıca C, A, B1 ve B6 vitaminleri ve mineral olarak potasyum, magnezyum var. Ayrıca lif oranı da yüksek.

water melon

Neden karpuz?

  • İçerdiği sudan dolayı doğal bir kaybedilen suyu geri koyma ve geriye kazanma besinidir. İçeriğinde sadece su değil aynı zamanda yukarıda saymış olduğum vitamin ve minerallerin yanı sıra doğal meyve şekeri de bulunduğundan  besin değeri yüksektir, çabuk enerji de sağlar.
  • Spordan hemen önce tüketildiğinde içerisinde bulunan bir amino asit  olan citrulline sayesinde bir gün sonra oluşabilecek adale kasılma, ağrı ve sancılarını azaltma özelliği bulunur. Citrulline vücutta Arjinin’e dönüştürülür. Arjinin kan damarlarını gevşetici ve kan dolaşımını arttırıcı özelliği olan bir maddedir.
  • En iyi bilinen antioksidanların başında gelen iyi bir ‘likopen’ kaynağıdır.
  • Az kalorili olmasına rağmen gayet tatmin edici bir yiyecektir. Yendikten sonra uzun süreli memnuniyet ve hoşnutluk yaratması sayesinde başka bir şeyler yeme hissini azaltır.


water melon juice  karpuz feta basil mint

Karpuz’u mikserden geçirerek meyve suyu olarak tüketebileceğimiz gibi peynir eşliğinde tüketerek protein içeren bir ara öğün olarak da kullanabiliriz. Karpuz suyu içtiğimizde karpuzdaki lif oranını azaltmış oluruz ancak çok sıcak ve antreman yaptığımız bir günde kaybedilen suyu geri kazanmak ve glikojen depolarını doldurmak için ideal doğal bir içecektir.

Carve_A_Watermelon_Designs_09

 

Afiyet olsun.

Akıllı ve bilinçli seçimlerle dolu, sağlıklı ve bol sporlu günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

SPOREL iletişim

0090543 386 6856
%d blogcu bunu beğendi: