SPOREL blog

Olimpik Sporcu Beslenmesi ve Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

TETRİS oynayarak zayıflıyoruz…

tetris

Plymouth ve Queensland  Teknoloji Üniversitelerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre akıllı telefonlara yüklenen TETRİS oyunu yemek istemediğimiz halde aklımıza düşen o yaramaz abur cuburları unutmamızı sağlayabiliyor.

chocolate cake

Yayınlanan araştırmaya göre TETRİS oyunu 3 dakika oynansa bile yemek yeme arzusunu %70 oranına kadar düşürebiliyor. Araştırmayı yapan psikologlar sadece TETRİS oyunu değil beynimizi odaklayarak yapılacak herhangi bir aktivitenin aynı sonucu doğuracağını düşünüyor.

choux_pastry

Bir yiyeceği gördüğünüzde veya düşündüğünüzde oluşan yemek yeme arzusu beynimizde geçmiş güzel bir deneyimin görsel olarak hatırlanmasıyla bağlantılı. Yemek yeme arzusu oluştuğunda TETRİS gibi görselliği yüksek bir oyun oynamak bu geçmiş görsel deneyimin beynimizde oluşmasını önlüyor. Yani ya geçmiş görsel yiyecek deneyimi bize önlenemez bir yemek yeme arzusu yaşatıyor ya da odaklanıyor ve TETRİS oynuyoruz. Aynı anda ikisini birden yapamıyoruz.

Burada paylaştığım fotoğraflar sizde dayanılmaz bir tatlı ya da çikolata yeme isteği oluşturuyorsa ve yemesem daha iyi olacak diye düşünüyorsanız, o zaman 3 dakika boyunca TETRİS ya da görselliği yüksek başka bir oyun oynamak denemeye değer 🙂

Akıllı ve bilinçli seçimlerle dolu, sağlıklı ve bol sporlu günler dilerim.

Referans: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/08/150813101535.htm

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 18/08/2015 by in Uncategorized and tagged , , , , .

SPOREL iletişim

0090543 386 6856
%d blogcu bunu beğendi: