SPOREL blog

Olimpik Sporcu Beslenmesi ve Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

Dünya makarna günü kutlu olsun!

makarnalarBugün ‘Dünya Makarna Günü’. Makarna tüm dünyada sevilerek tüketilen bir gıda. Türkiye’de kişi başı tüketim 7kg ve dünyada 19. sırada. İlk sırayı ise tahmin edebileceğiniz gibi kişi başına 28kg ile İtalya alıyor ve onu sırasıyla Venezuella (13kg/kişi), ve Tunus (11.7kg/kişi) izliyor. 1922 yılında başlayan üretim ile Türkiye bugün 152 ülkeye, yılda 735.000 ton makarna ihraç ediyor.

eristeler masada uzanmis

Makarna sporcular tarafından da en fazla tüketilen gıdalar arasında. Kompleks karbonhidrat sınıfında olan makarna aynı zamanda karbonhidratları kullanabilmek için gereken B vitaminlerini de barındırır. Kompleks karbonhidratlar sporcuların antreman ve yarış veya maç günlerinde gerekli olan enerjiyi sağlamak için en uygun besinlerden bir tanesidir.

Dünya Olimpiyat Komitesi’nin bilimsel kanıtlara dayanarak önermiş olduğu sporcu beslenmesi programına göre kompleks karbonhidratlar bir sporcunun her öğününün bir parçası olmalı.

Egzersiz miktarı Karbonhidrat
Orta şiddet (~1 saat/gün)  5-7g/kg/gün
Dayanıklılık (1-3 saat/gün)  6-10g/kg/gün
Ekstrem egzersizler (>4.5 saat/gün)  8-12g/kg/gün

eristeler masada uzanmis 1

Günde 1 saat orta şiddette antreman yapan ve günün diğer bölümünde daha az aktif olan 70kg bir sporcu için gereken günlük karbonhidrat miktarı 350-450g olarak hesaplanabilir. Bir bardak pişmiş makarna 40-45g kadar karbonhidrat sağlar. Makarnalar gibi tam tahıllı ekmekler, meyveler, toprak altında ve üzerinde yetişen sebzeler, kuru meyveler, meyve suları ve az da olsa süt ve süt ürünleri de karbonhidrat kaynaklarıdır. Sporcular beslenme programlarında pişirme tekniklerine dikkat ederek makarna ve diğer karbonhidratları çeşitlendirerek ve dengeleyerek kullanabilirler.

Ev yapımı yumurtalı erişte ‘Gurme Atlet’ tarifine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 25/10/2015 by in Uncategorized.

SPOREL iletişim

0090543 386 6856
%d blogcu bunu beğendi: