SPOREL blog

Olimpik Sporcu Beslenmesi ve Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

Süper 3 ‘P’ Salatası

3 süper ‘P’, Pazı, Pancar ve Pirinç, yabani pirinç ve basmati karışımı.

super P salatasi close up 2

‘Süper besin’ terimi ilk olarak 1900’lü yılların başlarında meşhur İngiliz Oxford Sözlüğünde özel besleyici değeri  ve sağlığa faydalı olan yiyecekleri anlatmak için kullanılmıştır. Günümüzde ise daha çok hastalıkları önleyici olduklarına inanılan yiyecekleri anlatmak için kullanılır. Günümüzde süper besin kabul edilen yiyeceklerin çoğu  keten tohumu gibi 5000 yıldır kullanılan ve uzun yıllardan beri bilinen besinlerdir. Süperlik derecesi ‘Toplam Besin Yoğunluğu Endeksi’ (Aggregate Nutrient Density, ANDI) kulanılarak belirlenir. Endekste hesaplama yaparken besinlerin kalori yoğunluğu, vitamin, mineral, fitokimyasal ve antioksidan kapasitesi  göz önüne alınır. 1 ile 1000 arasında bir değer verilir. Örneğin PAZI 1000 skoru ile süper besin sıralamasında en yükseklerdedir. Aynı şekilde PANCAR ve YABANİ PİRİNÇ’te süper besin olarak kabul edilen besinlerdendir.

pazikirmizi-pancar

Yabani pirinç her ne kadar pirinç olarak adlandırılmış olsa da esasen pirinç değil suda yetişen otsul bir bitkinin (Zizania aquatica) tahıl tanecikleridir ve yetiştiği bölgelerde ‘Yaratıcının Hediyesi’ olarak adlandırılmıştır. Yabani pirincin yumuşak çiğnenebilir bir dokusu ve fındığımsı bir aroması vardır. Tek başına veya diğer pirinçlerle miksler yapılarak kullanılabilir. Basmati ile karıştırdığınızda glisemik endeksi düşük bir piav karışımı elde etmiş olursunuz. Aroması çok güçü olduğundan miks yaparken 1 bardak beyaz veya başka bir pirince 2 çorba kaşığı ölçüsü kullanılabilir. Tavuk, hindi, mantar, kuru meyveler ve fındık fıstıklar ile eşletirmeler yapılabilir.

SP yabani pirinc basmati bowl

Pazı, pancar, yabani pirinç gibi rahatlıkla ve kolayca ulaşabileceğiniz ve hergün beslenme planı  içerisine koyabileceğiniz ve çeşitlendirerek tüketebileceğiniz SÜPER BESİNLER kalp damar sağlığı, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon açısından faydalar sağlar. Ayrıca daha sağlıklı yaşamamız, daha yavaş yaşlanmamız ve yaşlanmayla oluşan bazı fizyolojik etkileri  de geriye döndürmek için süper besinleri hergün tüketmeye özen göstermeliyiz.

Süper 3 ‘P’ salatası tarifine Gurme Atlet linkinden ulaşabilirsiniz.

Akıllı ve bilinçli seçimlerle dolu, sağlıklı ve bol sporlu günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 04/11/2015 by in Uncategorized.

SPOREL iletişim

0090543 386 6856
%d blogcu bunu beğendi: