SPOREL blog

Olimpik Sporcu Beslenmesi ve Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

2016’ya şeker detoksu ile başlayın

2016 şeker bir yıl olsun, ama şekerden uzak bir yıl olsun. Hani hep yeni bir yıl başlarken sağlıklı yaşam ile ilgili vaatler de bulunuruz ya kendimize. Bu yıl çok daha hareketli olacağım, yılbaşı geçer geçmez spora başlıyacağım, artık abur cubur yemek yok gibi vaatler. Çoğu zaman kendimize verdiğimiz sözler uzun süreli olmaz. Bunun en önemli sebebi ise esasında kendimize daha en başından tutamayacağımız sözler vermemiz. Yavaştan küçük adımlar ve küçük değişikliklerle başlamak yerine hemen her şeyi aniden bir gün içinde tamamen değiştiren ve optimize eden vaatler olması. Ben de yeni yılın ilk ayı bitmeden sizlerle bu yıl başından ufak adımlarla başlayarak yapabileceğiniz  bir değişiklik önerisinden bahsetmek istedim. Yavaş yavaş başlıyabileceğiniz bu değişiklikler sağlığınızı da çok olumlu etkileyecek.

sweets

Bu yıl kendiniz için yapabileceğiniz en pozitif sağlık değişikliği beslenmenizdeki ‘şeker’ miktarını azaltmak olsun. Şeker tüm hücrelerimiz tarafından kullanılan en temel enerji  molekülüdür, ancak dışarıdan almamız gereken elzem besin maddeleri arasında değildir. Elzem besin maddeleri arasında protein ve yağ moleküllerinin bazı yapı taşları bulunur. Bu moleküller vücudumuzda üretilmedikleri için muhakkak beslenme programımız içinde olmaları gereklidir ancak şeker kesinlikle gerekli bir besin maddesi değildir. Vücudumuz kendisine gereken şeker moleküllerini sebzeler, meyveler, proteinler (et, tavuk, balık, yumurta, peynir, süt gibi), tahıllar gibi diğer besinlerden üretebilir.

2016 yılında öncelikle yediğiniz şekeri azaltmak ve eninde sonunda beslenmenizden şekeri çıkartmak için gereken tüm bilgiler sizin için hazırlamış olduğum bu mini videoda. İyi seyirler. Şeker gibi ama az şekerli yeni bir yıl dileklerimle 🙂

Akıllı ve bilinçli seçimlerle dolu, bol sporlu günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

SPOREL iletişim

0090543 386 6856
%d blogcu bunu beğendi: