SPOREL blog

Olimpik Sporcu Beslenmesi ve Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

Kafein ve Spor Performansı

1515963453463220261

Kafein ergojenik, yani performans arttırıcı bir etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir maddedir (Burke ve arkadaşları, 2013). 2016 yılının Nisan ayında Avrupa Birliği, Bitki, Hayvan ve Hayvan Besi Komitesi (PAFF) tarafından yeniden incelenerek kabul edilen kafeinin etkileri sırasıyla;

Kafein sporda dayanıklılık performansını arttırır,

Kafein sporda dayanıklılık kapasitesini arttırır,

Kafein uyanık ve atik olmamiza yardımcı olur,

Kafein konsantre olmamıza yardımcı olur.

Kafein Dünya Anti Dopng Ajansı, WADA’nın (World Anti Doping Agency) her yıl Ocak ayında yenilediği sporda yasaklı maddeler listesinde, 2017 yılında da doping kabul edilen maddeler listesinde değil, ancak izlemeye alınan maddeler arasında.

kafein

coffee-cup

Yasaklılar listesinde yer almayan ve çoğumuzun günlük hayatın içerisinde tükettiği kahveyi içerdiği kafein açısından spor performansımızı arttırmaya yönelik ergojenik bir içecek olarak kullanabiliriz.

coffee-performance

Türkiye’de son yıllarda sıklıkla rastladığımız ve kahvede üçüncü dalga olarak adlandırılan yeni nesil kahvelerle kafein almak aynı zamanda çok da keyifli. Üçüncü akım kahveler, yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinin tıpkı şarap gibi sanatsal bir tüketim maddesi olarak özenle işlenerek evlerimize giriyor. Kahvenin bitki olarak yetiştirilmesinden başlayan ve devamında, kahve çekirdeği haline getirilmesi, işlenmesi, kavrulması, öğütülmesi ve demlenmesine kadar geçen tüm süreç, kahvenin üst düzey bir özenle oluşturulmasını ve üçüncü nesil kahveciliğin özünü oluşturuyor.

 

cup-of-coffee-and-coffee-beans

 

 

Kahvenin yanı sıra çeşitli çaylar, sıcak çikolata, kolalı içecekler ve enerji içecekleri de de kafein içerir. Aşağıda çeşitli içeceklerin içerisindeki kafein miktarlarını görebilirsiniz.

amount-of-caffein-per-cup-1

Avrupa Birliği, Bitki, Hayvan ve Hayvan Besi Komitesi (PAFF)’ın belirlediği sağlıklı kafein miktarı 400mg/gün olarak açıklanmıştır. Bu miktarın, tek seferde en fazla 200mg ve ikinci doz kafeinin de ilk dozdan minimum 2 saat sonra alınması konusunda bir uyarı yayınlanmıştır. Kafeinin ergojenik etkilerinden faydalanmak isteyen sporcuların bu uyarıları dikkate almaları önemlidir.

Özet olarak KAFEİN hem güvenli hem yasal hem de ergojenik olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir maddedir. KAFEİN kullanımını güvenli kılmak için atletler kendilerini ölçülü kullanım konusunda ve yüksek doz kafein kullanımının zararları hakkında  bilinçlendirmelidirler.

Performans beslenmesi ve doğal ergojenik destekler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için;

http://www.sporelbeslenme.com

Referanslar:

Burke L, Desbrow B, Spriet L. Caffeine for Sports Performance. Champaign, IL: Human Kinetics; 2013.

he-caffeine-book

One comment on “Kafein ve Spor Performansı

  1. SporEczacısı
    30/12/2016

    Reblogged this on ecz.aysegul birlik.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 29/12/2016 by in Uncategorized and tagged , , .

SPOREL iletişim

0090543 386 6856
%d blogcu bunu beğendi: