SPOREL blog

Olimpik Sporcu Beslenmesi ve Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

SPOREL be well! ATÖLYELER

Daha enerjik, daha aktif, daha fit, daha mutlu olmak için formül çok kolay; iyi düşün, iyi beslen, hareketlen, iyi yaşa!

Sağlıklı yaşamın ekseninde beslenme var ama yeterli değil. Sağlıklı yaşama bütüncül yaklaşamakta fayda var. Beslenme şekliniz, yaşadığınız çevre ve hayat tarzınız, sizi siz yapan ve benzersiz kılan genlerinizin fonksiyonlarını bire bir etkilemekte. Yedikleriniz, içtikleriniz, stresle başa çıkıp çıkamadığınız, iyi ve yeterli uyuyup uyuyamadığınız ve ne kadar hareket ettiğiniz genlerinizin ne kadar iyi ve optimum çalıştığının belirleyicisi. Sağlığa bütüncül yaklaşırken bu sebeple;

yiyecek seçimleri,

egzersiz,

stres yönetimi,

uyku,

ayrı, ayrı önem taşıyan ama bütüncül yaklaştırmayı gerektiren ögeler. Bu ögelerin en önemli özellikleri, ‘sizin kontrolünüzde’ ve ‘değiştirilebilir’  yaşam tarzı ögeleri olmaları.

Atolye foto.png

Ocak 2018’den itibaren hayata geçen yeni ofisimle beraber, kontrolünüzde olan hayat tarzı değişikliklerini uygulamak için sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm bir dizi WORKSHOP’ta hayata geçti. Bugünkü yazımda sizlerle SPOREL be well ATÖLYELERİ hakkında ilginizi çekeceğini düşündüğüm bilgiler paylaşmak istiyorum.

Yediğimiz yiyeceklerin vücudumuza sadece kalori ve besin değil aynı zamanda METABOLİZMA ve GENLERİMİZİ hızlı bir biçimde değiştirebilen bilgiler verdiği kanıtlanmış bir gerçek.

Günümüzde hastalıklaın %70’inin beslenme kaynaklı olduğu düşünülüyor. Bu nedenle kaç yaşında olursak olalım, ne iş yapıyor olursak olalım herkesin sağlıklı yaşama başlama noktasını ‘sağlıklı beslenme’ oluşturmalı!

 SPORCULAR  antremanlarla ulaşmak istedikleri adaptasyona yönelik uyguladıkları performans beslenmesine sağlıklı beslenmeyi baz almalılar.

 Peki nedir sağlıklı beslenme?

 Sağlıklı beslenmeyi nasıl tanımlayabiliriz?

 Sağlıklı beslenmeye nereden başlamalıyız?

art of healthy eating

Bunun için katılabileceğiniz sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı bir dizi mutfak atölyesi var;

PROBİYOTİKLER Mutfak Atölyesi: Mutfağımızdaki probiyotikler. Sindirim sistemimiz ve burada bizimle yaşayan bağırsak floramız ne kadar sağlıklıysa  biz de o kadar sağlıklıyız. Bu mutfak atölyesi bağırsak floramızı destekleyen yiyecekleri kapsayan bir çalışma. Atölyede hangi yiyecekleri kapsıyor?

  • kefir
  • yoğurt
  • kesmik
  • turşu
  • ekşi maya

PREBİYOTİKLER Mutfak Atölyesi: Mutfağımızdaki prebiyotikler, yani probiyotiklerimizi besleyen yiyeceklerin atölyesi. Atölye neleri kapsıyor?

  • sebze ve meyvelerin önemi
  • hangi mevsimde, hangi sebze ve meyve?
  • alış veriş yaparken nelere dikkat edelim?
  • meyve ve sebzeleri nasıl hazırlayalım, nasıl ve ne kadar yiyelim?
  • mevsime özel tarifler

NUTRİGENOMİK Mutfak Atölyesi: Genlerinize fısıldayan yemek tarifleri içeren atölye. Şifa kaynağı yiyecekler, uzun ve sağlıklı yaşamı destekleyici bilgiler. Bu atölyede işin özüne kaynağına iniyoruz, işe yiyeceklerle vücudumuzun arasında yer alan moleküler sohbetten başlıyoruz. Yiyecekler vücudumuza sadece kalori ve besin değil aynı zamanda metabolizma ve genlerimizi hızlı bir biçimde değiştirebilen bilgiler de verir. 

UNSUZ, ŞEKERSİZ TATLILAR Mutfak Atölyesi.

GURME ATLET MUTFAK ATÖLYELERİ, 7’den 70’e tüm sporcular için tarifler.

KENDİ EVİME TAŞINIYORUM, MUTFAĞA İLK DEFA ADIM ATIYORUM, mutfak atölyesi. Etiket okumaktan, alış veriş yapmaya, sağlıklı beslenme bilgileri içeren, eğlenceli, pratik ve basit mutfak atölyesi. Atölye, evden yeni ayrılarak yalnız yaşamaya başlayacak olan öğrencilerin bilgi ihtiyaçlarını da kapsıyor.

Atolye foto.png

Turk peynirleri.png

 

Mutfak atölyelerinin yanı sıra diğer değiştirilebilir hayat tarzı ögelerine destek olmayı amaçlayan atölyeler de var;

ZEHİRSİZ EV ATÖLYESİ

Zehirsiz Ev Atolye

Bu atölye, her gün kullandığımız ürünlerden zehirli maddeleri eksiltme atölyesidir. Atölye Mercan Yurdakuler tarafından yapılıyor. Atölyede tamamen doğal ve zehirsiz temizlik ve kişisel bakım ürünleri yapma imkanı bulabiliyorsunuz.

TOKSİKOLOJİ UZMANI EŞLİĞİNDE DETOKS ATÖLYESİ

cz-1-giorno-detox-1000x500.jpg__966x432_q85_subsampling-2

Detoks öyle senede bir, iki yapılan bir şey değildir. Aksine vücudumuzda sürekli gerçekleştirilen bir dizi reaksiyonlardır. Günümüz yaşantısında, yeni bir bebek dünyaya geldiğinde 200, ergenliğe ulaştığında ise aşağı yukarı 750 toksin vücutta birikmiş oluyor. Evde kullandığımız temizlik malzemelerinden, yediklerimiz, içtiklerimize ve soluduğumuz havaya zararlıları sıfırlayamıyoruz. Zehirsiz Ev atölyelerine katılarak maruz kaldığımız kimyasalları azaltmanın yollarını öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak Toksikoloji Uzmanı, Emine Sporel Özakat’ın hazırladığı tariflerle destekli, Detoks Atölyesine katılarak, vücudumuzu etkili detoks yapması için güçlendirmenin yollarını öğrenebilirsiniz.

EKİN JABBAN’la NEFES

NEFES blog.png

BEDEN-ZİHİN-DENGE

Beden Zihin Denge son hazirliklar

Vücudumuza ve nasıl göründüğümüze çok önem veriyoruz ve çok dikkat ediyoruz. Ancak beynimize aynı dikkati göstermiyoruz. Beynimiz ve dengemiz için de egzersizler olduğunu biliyor muydunuz? Yaşınıza, fiziksel durumunuza, geçirdiğiniz ameliyatlara, kilo ve beslenme durumunuza uygun Konsültan doktor KKB Doç. Dr. Esra Eryaman ile beraber sizin için 4 haftalık bir program hazırladık.

YENİLEBİLİR ÇİÇEK ATÖLYESİ

Food art 1

Konsantrasyon ve el becerisi gerektiren YENİLEBİLİR ÇİÇEK ATÖLYESİ, özellikle Beden-Zihin-Ruh üçlüsünü beslemek için var.

STRES YÖNETİMİ / ODAKLANMA-PERFORMANS ARTTIRMA

Heart Math TANITIM

Bu atölye kişiye özel bir stres yönetimi atölyesi. Atölyede HeartMath teknolojisi kullanılıyor.

Tüm SPOREL be well, atölyeleri etkinliklerini ve detaylarını

https://www.sporelbewell.expert/workshops

web sitesi adresinden takip edebilirsiniz. Ayrıca WORKSHOP’lar sosyal medya sayfalarımda da paylaşılıyor;

https://www.facebook.com/SporelBeslenme/

https://www.instagram.com/sporelbeslenme/

Atölyelere katılmayı düşündüğünüzde daha detaylı bilgi almak için sporelbeslenme@gmail.com a mesaj atabilirsiniz. Atölye katılımları yerler kısıtlı olduğundan rezervasyon ile yapılıyor.

Seçtiğiniz bir atölyede daha sağlıklı olma yolculuğunuza başlamak üzere en kısa zamanda görüşmek dileği ile.

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

SPOREL iletişim

0090543 386 6856
%d blogcu bunu beğendi: