SPOREL blog

Olimpik Sporcu Beslenmesi ve Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

28 yıllık yaz komşuluğu ve Türkiye Olimpiyat tarihine açılan pencere…

gunes bey

Adı Güneş, soyadı Yunus, tam bir İzmirli.

Güneş bey Çeşme yazlık  evimin komşusu. 28 yıldır her yaz karşılaşır duvarın üzerinden havadan sudan sohbetler ederiz. Bu yaz karşılaşmamız tam da 31.si düzenlenecek olan Rio 2016 yaz olimpiyatlarının açılış gününe denk geldi. Güneş beyin atıcılık branşında olimpiyatlarda Türkiye’yi tam 3 kez temsil ettiğini o gün öğrendim. Olimpiyatlara katılmış hem de bu büyük başarıyı 3 kez gerçekleştirmiş bir komşumun olması inanın beni fazlasıyla heyecanlandırdı. Kalemimi, kağıdımı ve cep telefonumu kaptığım gibi daha koyu bir sohbet yapmak üzere soluğu komşumda aldım.

Güneş Yunus 1942 yılında İzmir’de İzmir Kız Lisesi kurucu müdiresi  ve ilk kadın milletvekillerinden biri olan bir anne, Şehime Yunus, ve İzmir Memleket (Devlet) Hastanesi baş hekimi bir babanın , Osman Yunus, çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Aslen İzmir’li olsa da şimdilerde 75. Yaşını sürdürdüğü hayatınının ancak 7 yıl kadarını İzmir’de geçirmiş.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Elektrik Mühendisliğinden sonra toplam 29 yıllık bir devlet memuriyeti ile hayatının çoğu Ankara’da geçmiş, yolu yalnızca yazları İzmir, Çeşme’ye düşmüş.

Güneş beyle yaptığımız sohbette atıcılık sporuna avcılıkla başladığını anlattı. Zaten o yıllarda atıcılık branşındaki çoğu sporcunun bu spora avcılıkla başladığını söyledi.

1940 lı yılların ikinci yarısında Çeşme yazlık evindeki 2 komşusu Cura ve Simsaroğulları ve subay olan dayısı ava çıkarlarken gıpta ile onları seyredermiş. Güneş bey de yıllar sonra Ankara’da başka bir komşu ile muradına ermiş ve çantacı olarak bir ördek avına  katılmış. Daha sonraları avcılık artık onun için vaz geçilmez bir aktivite ve bir hayat tarzı olmuş. Ördek avlıyor ve ördek avının diğer avlarla karşılaştırıldığında zor şartlarda, çok soğuk havalarda, suların içinde yapıldığından ve iyi silah kullanmak gerektiğinden en zorlu avlardan biri olduğunu ekliyor.

maxresdefault

Güneş bey 1963 yılında ilk tüfeğini satın alarak avcılıkta adını duyurmaya başlıyor ve 1968 yılında da skeet atıcılığına adımını atıyor. O yıl düzenlenen ilk resmi Türkiye Şampiyonasında 6.lık elde ediyor ve 1969 yılında 3.lük elde ederek ilk defa milli takıma girmeye hak kazanıyor.

1969 (1) İst. Tr. Br. 3 üncülük ve Milli Takıma ilk adım.

1969 (2) Paris Avrupa Şamp.

İlk yıllarda atıcılık ve özellikle skeet dalında kendisinden kıdemli, yine bir İzmirli, Osman Giraud hem hocası hem de rakibi. Osman beyle hem beraber çalışıyorlar hem de tatlı bir rekabet içerisindeler. 1986 yılında yapılmakta olan iki ayaklı Türkiye şampiyonasının Manisa ayağında 198/200 puan alan Güneş bey  küçümsenmiyecek ve değişen kurallar nedeni ile yenilenemiyecek yeni bir Türkiye rekoruna imza atıyor.

1971 (1) İzm. Akdeniz Oyunları. Fed Bşk. ve takım arkadaşım hacam Osman Giraud.

Güneş Yunus’un ilk Türkiye rekoru; İzmir, Türkiye’de düzenlenen 1971 Akdeniz oyunlarında:  (193/200) ve bu skor ile bronz madalya alarak Türkiye’ye atıcılıkta ilk madalyayı kazandırıyor. 1975’te Balkanlar’da ferdi 2.lik, 1990’da yenilenmesi zor bir takım rekoru olan Balkan şampiyonluğu kazanılıyor.

1971 (2) Akdeniz Oyunlar 3 cülük kürsüsü

1975’te Balkanlar’da ferdi 2.lik, 1990’da ise yenilenmesi zor bir takım rekoru olan Balkan şampiyonluğu kazanılıyor.

1980 Atina Blk. Şampiyonasını Avrupa rekorunun üzerinde kural değişikliği nedeni ile kırılamamış 600 de 582 skorla kazanan Skeet takımının enstantenele

Türkiye’nin atıcılıktaki olimpiyat heyecanı ilk defa 1984 ylında Meksika olimpiyatlarında başlamış. Güneş bey Türkiye’yi ilk defa 1972 Münih olimpiyatlarında temsil etmiş.

1972 Münih Olimpiyatlarına Türkiye atıcılıkta 4 kişilik bir ekiple katılıyor; Güneş Yunus ve Osman Giraud,  Skeet, Fettah Günay , Trap, Mehmet Dursun, Karabin ve üç pozisyon.

1972 (1) Münih Olimpiyatları. Köyden görüntü.

1976 Montreal Olimpiyatlarına katılan atıcılık takımı 3 kişi; Güneş Yunus, Skeet, Mehmet Dursun, tüfek, Akın Ersoy, 50m tabanca.

1976 (1) Montreal Olimpiyatları.

1976 (2) Montreal Olimpiyatları. Köy binasından stat kompleksinin görünümü.

1976 Montreal Olimpiyatları sonrası İstanbul’da yapılan Avrupa Milli Olimpiyat Komiteleri toplantısında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi sporcusu olarak Güneş bey bir konuşma yapmış.

1976 (3) '76 Olimpiyatları sonrasında İstanbul'da yapılan Avrupa Milli Olimpiyat Komiteleri toplantısında TMOK sporcusu olarak yaptığım konuşmadan.

Aynı toplantıda kamera Genel Sekreter Sinan Erdem ile aşağıdaki sıcak pozu yakalamış. Sinan Erdem spor dünyasının çok yakından tanıdığı tenisçi, milli voleybolcu, IOC üyesi, Akdeniz oyunları yönetim kurulu üyesi, Türkiye Olimpiyat Komiteleri teknik delegesi, 1989-2003 yılları arası TMOK başkanı, şimdiki TMOK başkanlığının da bulunduğu spor kompleksine adı verilmiş Türkiye’nin yetiştirdiği ender değerli  spor adamı ve yöneticilerinden.

1976 (4) Aynı toplantıda o zaman Gn. Sk. Merhum Sinan Erdem Ağabeyle

Türkiye bir çok ülke gibi 1980 yılında Rusya’nın baş kenti Moskova’da yapılan olimpiyatları boykot ederek katılmamış.

1984 Los Angeles olimpiyatlarına katılan atıcılık takımı 2 sporcudan oluşmuş; Güneş Yunus, Skeet, Alp Kızılsu, Trap.

1984 (2) Los Angeles Olimpiyatları yolculuk öncesi Atatürk Hava Alanı

Güneş beyin spor yaşamını özetleyen fotoğraf arşivinde bir başka dalda milli ve olimpiyat sporcusu Uğur Erdener ile 1984 Los Angeles Olimpiyatlarında bayrak merasimi öncesinde çekilmiş bir fotoğrafa rastlıyoruz. Uğur bey, milli okçu ve bu spor dalında bir Türk spor adamının günümüze değin ulaşabildiği en üst pozisyona ulaşmış. 1983-2008 yılları arasında Türkiye Okçuluk Federasyonu As Başkanlığının yanında sıra, Okçuluk Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Okçuluk Federasyonu (FITA) Başkanlığı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyeliği, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Medikal Komisyonu başkanlığı ve 2016 Rio Olimpiyatları açılışı öncesinde seçilmiş bulunduğu Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) As Başkanlığını sıralayabiliriz. Uğur Erdener IOC Medikal Komisyonu Başkanlığı ve As Başkanlığına seçilen ilk Türk olmuştur.

1984 (3) Los Angeles Olimpiyatları Köy Bayrak Merasimi öncesi o zamanlar Atıcılık Federasyonunun Okçuluk Asbaşkanı Uğur Erdenen ile beraber.

Güneş beyin katılmış olduğu 3 olimpiyatta da sonuçlar atıcılıkta olimpiyat madalyası kazanmak için yeterli olmamış ve Türkiye aşağı yukarı hep orta veya ortanın biraz üzerinde bir sıralamada yerleşmiş.

Atıcılık sporunda beslenme…

Atıcılık sporu konsantrasyonda dayanıklılık gektiren bir spor branşı ve her sporda olduğu gibi beslenmenin de yeri önemli. Sporcu beslenmesi benim uzmanlık alanım olduğu için konu da dönüp dolaşıp atıcılıkta beslenmeye geliyor. Güneş beyin olimpiyatlara katıldığı yıllarda bu sporun beslenmesi ile ilgili bilgileri ve bulabilecekleri kaynakları yok. Ancak atıcıların birbirleriyle yaptıkları sohbetlerden kalan kulak dolgunluğu ve milli takımla diğer ülkelere yaptıkları uluslararası organizasyonlar  sırasında diğer ülkelerin sporcularıyla yaptıkları fikir alış verişleri var. Güneş bey atıcılık sporu yaparken müsabakalardan önce aşırı ve ağır yememeye dikkat ettiğini anlattı. Arkadaşları arasındaki genel kanı az yemek yemenin daha iyi olacağı  o yıllarda hakim. Bazen fazla seri atış yapılan müsabakalarda öğle yemeğini atlamak zorunda kaldığını çoğu zaman ufak bir çikolata parçası tükettiğini ve müsabaka bittiğinde açlıktan elinin ve ayağının titrediğinden bahsetti.

Modern atıcılık sporunda ise yarışma sırasında açlık konsantrasyonu ve reaksiyon süresini  olumsuz etkileyebileceği  açısından hiç de istenen bir durum değil. Atıcılık sporu ile uğraşan sporcularda aranan özelliklerin başında;

dikkat ve konsantrasyon yeteneği,

denge ve reaksiyon sürati geliyor.

Atıcıların özellikle sırt, bacak ve karın kaslarının güçlü ve dayanıklı olması gerekiyor, antremanlar da bunlara yönelik hazırlanıyor. Her sporcu gibi atıcilıkla uğraşan sporcular için de öncelik ve olmazsa olmaz genel sağlıklı beslenme kurallarına özen göstermekle başlar. Her gün yedikleriniz, başta konsantrasyon ve bağışıklık sisteminiz olmak üzere antremanlardan sonra geri kazanımlarınızı dolayısıyla antremanlardan sonra oluşturmak istediğiniz adaptasyonu ve genel sağlığınızı etkiler. Konsantrasyonunuzun en az etkilenmesini sağlamak için antreman ve yarışma günlerinde 3-4 saatlik bir açlıktan fazla aç kalmamak ve besinlerinizi glisemik indeksi düşük, dengeli besinlerden oluşturmak önemli. Yanınızda 3-4 saatten daha uzun bir açlık süresi olmasına karşı yoğurt, fındık, fıstık, muz gibi doğal ara öğünler  bulundurmak en akıllı stratejiler arasında sıralanabilir. Bu konularda daha detaylı bilgiye bir sporcu beslenme uzmanına danışarak ulaşabilirsiniz. Ülkemizde atıcılık sporunda beslenme ile ilgili yayınlanmış bilimsel yayına ulaşamadım, en kısa süre içerisinde bu konuda Türkçe bir kaynak oluşturarak sizlerle paylaşırım.

Güneş beyle yaptığımız güzel sohbet için çok çok teşekkürler. Bu yıl atıcılıkta Türkiye’yi, Yusuf Dikeç, İsmail Keleş, Yavuz İlnam ve Erdinç Kebapçı temsil ediyor ve Türkiye olimpiyatlarda atıcılıkta madalyaya kendisini bu yıl çok yakın hissediyor. Tüm sporculara bol şans ve başarılar dileklerimle.

Yazıyı yazdıktan sonra yayınlama sürecinde Olimpiyat Oyunları Atıcılık branşı tamamlanarak Türkiye şu sonuçları elde etti:

6 Ağustos 2016

Atıcılıkta 10 metre havalı tabancada mücadele eden Yusuf Dikeç, elemelerde 576 puan ile 21’inci, İsmail Keleş ise 575 puan ile 24’üncü olarak finale çıkamadı.

7 Ağustos 2016

Atıcılıkta erkekler trap disiplininde mücadele eden Yavuz İlnam ilk turda 24, ikinci turda 23 ve üçüncü turda 24 atarak toplamda 71 atış ile altıncı sırayı alırken, aynı disiplinde mücadele eden Erdinç Kebapçı ise ilk turda 24, ikinci turda 18, üçüncü turda 24 atarak toplamda 66 atışla 24’üncü oldu. Sporcularımız yarın ikinci eleme turunda mücadele edecekler.

8 Ağustos 2016

Atıcılık trap disiplininde ikinci gün elemelerinde mücadele eden sporcularımızdan Yavuz İlnam; ilk turda 24, ikinci turda 23, üçüncü turda 24, dördüncü turda 20 ve beşinci turda 24 atarak toplamda 115 atış ile 13’üncü, Erdinç Kebapçı ise ilk turda 24,ikinci turda 18, üçüncü turda 24, dördüncü turda 22 ve beşinci turda 20 atarak toplamda 108 atış ile 29’uncu oldu ve elendi.

9 Ağustos 2016

Atıcılık trap disiplininde ikinci gün elemelerinde mücadele eden sporcularımızdan Yavuz İlnam; ilk turda 24, ikinci turda 23, üçüncü turda 24, dördüncü turda 20 ve beşinci turda 24 atarak toplamda 115 atış ile 13’üncü, Erdinç Kebapçı ise ilk turda 24,ikinci turda 18, üçüncü turda 24, dördüncü turda 22 ve beşinci turda 20 atarak toplamda 108 atış ile 29’uncu oldu ve elendi.

10 Ağustos 2016

Atıcılıkta 50 metre tabancada mücadele eden Yusuf Dikeç elemelerde 550 puanla 22’nci, İsmail Keleş ise 544 puanla 29’uncu olarak finallere yükselemedi.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

SPOREL iletişim

0090543 386 6856
%d blogcu bunu beğendi: