SPOREL blog

Olimpik Sporcu Beslenmesi ve Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

Baldan daha tatlı ve daha saf bir yiyecek yok!

Akyaka cennet

Burası Akyaka cenneti. Tam da havalar iyice soğuyup güneş de iyice saklanmışken bu hafta sizlere kargo ile gelen altın-kehribar rengi  içimi ısıtan kendi kovanlarımın ballarından bahsetmek istiyorum.

SPOREL kovan 1 sade cam bali

Bal on binlerce yıldır gün ışığını biriktirerek taşıyan bal arılarının en önemli ve çok değerli bir besini. Benim arılara ilgim dünya çapında toplu arı ölümlerinin gerçekleştiğini öğrendiğim ve bu konu ile ilgili Buğday Derneği tarafından İzmir ilimizde 2017 Aralık ayında düzenlenen ‘Uluslararası Ekolojik Arıcılık Konferansı’na katılmamla başladı.

Arıları neden yaşatalım, arılar neden önemli?

Konunun önemini vurgulamak için Einstein’ın cümleleriyle başlıyorum; “Arılar yeryüzünden silinip giderse, insanoğlu yalnızca dört yıl yaşayabilir. Arılar olmazsa döllenme olmaz, hiçbir bitki, hiçbir hayvan, hiçbir insan olmaz.” (Albert Einstein, 1949) 

Türkiye’de durum Avrupa veya Amerika Birleşik Devletlerinde olduğu kadar korkunç değil ama daha da kötleşmemesi, arılara iyi davranmak ve iyi bakmak için neler yapabiliriz diye araştırıken http://www.carik.org.tr derneğinin sunumu ile karşılaştım. 30 yıllık bir Akyaka, Gökova’lı olarak hemen bu derneğe katıldım ve benim de kovanlarım oldu. ÇARIK, Çevre ve Arı Koruma Derneği olarak, doğa ile uyum içinde bir toplum anlayışını savunan bir dernek. Sağlıklı bir arı varlığının sağlıklı doğanın doğrudan göstergesi olduğu bilincinden hareketle; doğal, yerel ve sürdürülebilir bir arıcılık tarzı oluşturmak, arıcıları bu tarzda arıcılık yapmaları konusunda bilinçlendirmek, ilk hedefi.

Bu yaz Akyaka’yı ziyaretimde Çarık Derneğinden Şamil Beştoy ile kovanlarımı ziyaret etme fırsatım oldu.

Samil bey

Kovanlarım Gökova, Ataköy yakınlarında dağ ormanlarının içerisinde, usta arıcılardan Nil Kestene’ye emanet.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Nail bey’in anlattıklarını can kulağı ile dinledim, bir sürü not aldım 🙂 Muğla’nın 385 köyünden 332’si arıcılık yapıyor. Bu köylerden 285 tanesinin temel geçim kaynağı arıcılık. ÇARIK derneği hem arıcıları, hem de arıları destekleyerek Türkiye’deki arıcılığı en DOĞAL şekilde (şeker, glikoz şurubu, ilaç vs kullanmadan) yapılması için inanılmaz bir çaba sarf ediyor. Hem arılarımızı ve ekosistemimizi korumak, aynı zamanda arıcılarımıza (çocuklarınızın geleceğine), Türk arıcılığına destek olmak istiyorsanız sizin de bir kovanınız olabilir; http://carik.org.tr/

SPOREL kovanından aldığınız her balın bir kısmı ÇARIK derneğine destek olarak kullanılacak. Tam yılbaşı öncesinde alternatif bir yılbaşı hediyesi arayanlar için iki adet ‘GURME ATLET’ bal ürününü ailenize veya bir arkadaşınıza hediye etmek için hazırladık.

 

En doğal ve sade çam balı (salgı balı) 400g lık kavanozlarda 60.-tl., 300g lık kavanozlarda 50.-tl. İsterseniz +5.-tl ile yılbaşı kutusuna konabilir.

130g lık kavanozlarda ‘bal baharat’, çam balını 40 çeşit baharatla karıştırılmış şekli ile 20.-tl ye satın alabilirsiniz.

The office 2018 new year.jpg

Bu yılbaşı hediye olarak farklı bir şeyler almak isterseniz Gurme Atlet’in diğer ürünleri de tam size göre.

GURME ATLET LOGO

Gurme Atlet ürünlerinin tümü genlerinize iyi şeyler fısıldayan, doğru bilgiler veren, nutrigenomik mutfak ürünleri. Genlerinize fısıldayan yiyecekler yazısını merak edenler linki tıklayabilir 🙂

https://sporel.blog/2016/02/01/genlerinize-fisildayan-yiyecekler/

Baharat miks, zerdeçal miks, okyanus mineralli doğal kaya tuzu, enerji topları, insülin zıplatmayan enerji topları ve granola, karadut konsantresinden oluşan hediye paketleri için;

sporelbeslenme@gmail.com a mesaj atabilir veya 05343866856 numaraya telefon edebilirsiniz.

Bol sporlu sağlıklı günler dileklerimle.

Emine Sporel Özakat, Ph.D.

http://www.sporelbeslenme

http://www.sporelbewell.expert

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

SPOREL iletişim

0090543 386 6856
%d blogcu bunu beğendi: