SPOREL blog

Olimpik Sporcu Beslenmesi ve Kişiye Özel Sağlık Yönetimi

Genlerinizin geleneksel gıdalara ihtiyacı var…

food and dna

Yediğimiz yiyeceklerin vücudumuza sadece kalori ve besin değil aynı zamanda METABOLİZMA ve GENLERİMİZİ hızlı bir biçimde değiştirebilen bilgiler verdiği kanıtlanmış bir gerçek. Bundan yaklaşık 2500 yıl önce yaşamış olan ve hekimliğin babası olarak kabul edilen Hipokrat ‘Ne Yersek Oyuz’ diyerek gıdaların sağlığımız için önemini vurgulamıştı.

Antik Yunan’da tıp bilimsel beslenme bilgileri ve daha çok hastalıkları oluşmadan önlemeye yönelikti.

hygieia

3000 yıl kadar önce sağlıklı yaşamak felsefesi birbirini tamamlayan iki fikirden kaynaklanıyordu. Hygieia, ‘Sağlık Tanrısı’ idi ve tıp tanrısının beş çocuğundan birisiydi. Sağlıklı besinlerle sağlıklı vücutlar oluşturmak için hem de hayatın ta en başından yani hamilelikten başlayarak, çocuklukta devam ederek bireyin tüm hayatı boyunca esasında ‘Önleyici Tıp’ (yani hastalıkları oluşmadan önlemeye yönelik) uygulanmaktaydı.

Asclepius

Sağlık bir şekilde bozulduğunda ve insanlar hastalıkla buluştuğunda ise devreye Aesculapius, tıp tanrısı devreye girerek tedavi ile ilgili bilgileri sağlıyordu.

personal-hygiene-products-13324190

3000 yıllık medeniyet içerisinde bir şekilde birbirini tamamlayan felsefenin en can alıcı ve sağlıklı beslenme bilgilerini kapsayan  önleyici tıp kısmı günümüzde maalesef ‘hijyen’ olarak adlandırılan, yani basitçe temizlikle iliştirilen bilgi birikimine dönüştü (dişini fırçala, elini yıka gibi).

metabolik sendrom

Günümüzde hastalıklaın %70’inin beslenme kaynaklı olduğu düşünülüyor. Bu nedenle kaç yaşında olursak olalım, ne iş yapıyor olursak olalım herkesin sağlıklı yaşama başlama noktasını ‘sağlıklı beslenme’ oluşturmalı!

SPORCULAR  antremanlarla ulaşmak istedikleri adaptasyona yönelik uyguladıkları performans beslenmesine sağlıklı beslenmeyi baz almalılar.

tabakta DNA

Sağlıklı ve bizi hastalıklardan koruyan genlerimizin aktivitelerini korumaları, sağlıksız olanlarının ise inaktive edilmeleri için geleneksel olarak adlandırılan ve beslenmemizin bir parçası olması gereken bazı gıdalar var. Bu gıdalar günümüze kadar gelmiş geçmiş tüm toplumlarda farklı şekillerde olsa da bulunan gıdalar.

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz geleneksel gıdalarını;

kemik suyu,

evde kurulmuş turşular ve geleneksel yogurt gibi fermente gıdalar,

kemikli pişmiş tavuk ve et yemekleri,

sakatatlar,

sebze ve meyveler,

olarak sıralayabiliriz.

Son yıllarda hızlı çalışma temposu ve mutfakta daha az vakit harcayarak kolayımıza geldiği için daha çok ev dışından temin edilen geleneksel gıdalar endüstriyel olarak işelndiklerinde ise besin değerlerinden bir hayli kaybediyorlar. Sağlıklı kalmanın yolu sağlıklı beslenmeden, sağlıklı beslenmenin yolu ise ailece mutfağa girmekten geçmekte!

close up before boil

Sağlıklı beslenmenin en önemli geleneksel gıdalarından birisi olan ‘Kemik Suyu’ tarifine, faydalarına ve diğer performans ve sağlıklı beslenme tariflerime ‘Gurme Atlet’ isimli blogumdan (http://gurmeatlet.tumblr.com/) ulaşabilirsiniz.

Akıllı ve bilinçli seçimlerle dolu, sağlıklı ve bol sporlu günler dilerim.

 

 

 

 

One comment on “Genlerinizin geleneksel gıdalara ihtiyacı var…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

SPOREL iletişim

0090543 386 6856
%d blogcu bunu beğendi: